DSC_8211.JPG
Opis obiektu
Kategoria: Urzędy i Instytucje » Starostwa Powiatowe

Adres: Wiosny Ludów 1
64-800 Chodzież
telefon: +48 67 28 27 261
Fax: +48 67 28 22 469
E-mail: sekretariat@powiat-chodzieski.pl
Stona www: http://www.powiat-chodzieski.pl/

Powiat Chodzieski

O powiecie


Powiat chodzieski, obejmujący cztery gminy oraz miasto powiatowe Chodzież, jest jednym z najbardziej malowniczych rejonów Wielkopolski. Leży w dolinie Noteci, otoczony jest jeziorami i lasami obfitującymi w zwierzynę łowną. Przyjazne turystyce środowisko oraz urokliwy krajobraz ( np. w samej Chodzieży przepięknie położne jezioro) sprzyjają aktywnemu i efektywnemu wypoczynkowi. Ciekawą ofertę dla sympatyków aktywnego wypoczynku stanowi dodatkowo możliwość korzystania z turystycznych szlaków pieszych i rowerowych oraz dostęp zarówno do sportów wodnych jak i jeździeckich.

Trochę historii

W okresie po Kongresie Wiedeńskim wiele europejskich państw przeprowadziło u siebie reformy administracyjne. Na terenach polskich, zagarniętych w wyniku rozbiorów, państwo pruskie umieściło ziemię chodzieską w rejencji bydgoskiej. W zakres nowo ustanowionego powiatu chodzieskiego wchodziło sześć miast: Chodzież, Piła, Margonin, Ujście, Szamocin i Budzyń oraz sto trzydzieści wsi. Powierzchnię tę zamieszkiwało 22 818 osób. Siedziba urzędu powiatowego od 1818 roku znajduje się w Chodzieży, wcześniej przez 3 lata mieściła się w Pile. Oprócz siedziby powiatu w Chodzieży powstawały kolejne placówki: urząd podatkowy dla powiatu chodzieskiego, główny urząd podatkowy w rejencji bydgoskiej, stacja dyliżansu na linii Poznań - Piła, spedycja pocztowa, sąd pokoju, urząd celny, placówki lekarza powiatowego i weterynarii. Od 1953 ówczesne władze powiatowe zaczęły wydawać gazetę urzędu "Chodziesener Kreisblatt", a w 1867 powołano "Komunalną Kasę Oszczędności Powiatu Chodzieskiego"

Jako pierwszy funkcję starosty (dawniej landrata) sprawował w latach 1815 - 1832 Karol Kazimierz Stosch. Po odzyskaniu niepodległości Starostami byli kolejno w latach: 1920 - 1930 dr Zbigniew Jerzykowski, 1930 - 1932 Dąbrowski, 1932 - 1939 Sieleczyński. Po zakończeniu II wojny światowej urząd pełnili: w latach 1945 - 1949 Zygmunt Sierakowski, następnie 1949 - 1950 B. Portala. Następnie powiaty uległy likwidacji. Po reformie administracyjnej, po blisko 50 latach przerwy, odradza się powiat chodzieski, od stycznia 1999 do września 2006 roku funkcję starosty powiatowego w Chodzieży sprawował Władysław Krawiec. Obecnie starostą jest Mirosław Juraszek.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Kategorie
Wyszukaj w portalu
zaplac_podatki.png
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
Deklaracja dostępności.jpg
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
500plus.jpg
baner_zagosp.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
projekty.jpg