DSC_8211.JPG
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Miasto
Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 6.12.2019
Liczba wyświetleń: 296
PDF
DRUKUJ

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto, które wpisało się w tradycję  naszego miasta, ponieważ w tym roku obchodzimy je po raz trzeci.


Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Chodzieży pokazują, jak ważne to święto w  naszej lokalnej społeczności, na co wskazuje fakt, że każdego roku  uczestniczy w nim bardzo wiele osób, począwszy od przedszkolaków aż do seniorów wraz z ich rodzinami i przyjaciółmi.
W obchodach  Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami udział wzięli zaproszeni goście m in.:
Starosta Powiatu Chodzieskiego p. Mirosław Juraszek
Burmistrz Miasta Chodzieży – p. Jacek Gursz
Przewodnicząca Rady Miejskiej – p. Mirosława Kutnik
Radni Rady Miejskiej w Chodzieży
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chodzieży, Ujściu, Rzadkowie, Morzewie, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży.
A także dyrektorzy i kierownicy jednostek, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji.
Na uroczystości pojawili się licznie przybyli mieszkańcy miasta Chodzieży oraz rodzice występujących artystów.
Obchody są przede wszystkim okazją do zwiększenia świadomości publicznej, społecznej, każdego z nas o możliwościach i korzyściach płynących z  integracji w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego...”.
To bardzo ważne, aby społeczeństwo rozumiało potrzeby i problemy osób z niepełnosprawnościami i umiało współuczestniczyć w ich życiu.
Każdy człowiek posiada swój potencjał, który w większym, czy mniejszym stopniu stara się wykorzystać. Dzieci, młodzież i dorośli „sprawni inaczej” ten potencjał posiadają i aby go odpowiednio wykorzystać, potrzebują wsparcia drugiego człowieka. „W życiu każdego z nas pojawiają się dni lepsze i gorsze, momenty mniejszych lub większych możliwości. To, co obecnie jest dla nas łatwo dostępne, za kilka lat może być barierą nie do pokonania…”     dlatego tak ważne jest to aby zrozumieć, że wszyscy jesteśmy równi i mamy takie same prawa, ale najważniejsze jest to, abyśmy byli razem i Razem tworzyli lepszy świat.
Przez ostatni czas niejednokrotnie miałam ogromną przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w wielu wspaniałych uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenia, organizacje które realizowały swoje ciekawe projekty. Było to dla mnie wielkie osobiste przeżycie, wyróżnienie, duże poruszenie i wspaniałe doświadczenie. 
III obchody Międzynarodowego Dnia Osób  z Niepełnosprawnościami odbyły  się pod hasłem „Razem Tworzymy lepszy świat” i dlatego nasze wspólne zaangażowanie w działania na rzecz lepszego jutra to dla nas wszystkich, to sprawy dla których warto się poświęcać, aby zobaczyć uśmiech drugiego człowieka
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że świat to część Ciebie, mnie, każdego z nas.
Bardzo cieszy mnie fakt, że w naszej lokalnej społeczności zawsze jesteśmy żywym dowodem na to, że potrafimy się wspierać integrować, pomagać, po prostu być razem.
W ramach obchodów Międzynarodowego dnia osób z Niepełnosprawnościami został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Zrozumieć niepełnosprawność. Razem tworzymy lepszy świat”. w dwóch kategoriach wiekowych kl I-III oraz IV-VIII, którego byłam organizatorem.
Tematem prac plastycznych było przedstawienie świata współczesnego w świetle takich wartości jak tolerancja, przyjaźń, szacunek, integracja, ukazanie  wzajemnych  relacji między dziećmi i młodzieżą sprawną i z niepełnosprawnością. Umiejętność wyrażania empatii, wrażliwości, kształtowania prawidłowych postaw wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także świadomości, że każdy człowiek może stać się osobą niepełnosprawną.
Konkurs cieszył się bardzo dużym  zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, dlatego też wpłynęło bardzo wiele prac, które zaskakiwały pomysłem, interpretacją,  kreatywnością i techniką wykonania. Bardzo ważne w ocenie odgrywały walory plastyczne i sposób przedstawienia tematu.
Oto wyniki konkursu
W  kat. klas  I-III           
1. Lena Starnowska kl. III b SP1
2. Maria Przybylak kl. I Społeczna Szkoła Podstawowa Dobra Szkoła Rataje
3. Natan Kurzyński Kl. I SP1
W  kat.  klas  IV-VIII
1. Tymoteusz Derdziński kl. VIII INT. Prywatna Szkoła Podstawowa im. Jana Bosko w Chodzieży
2. Zuzanna Majewska kl.  VI c SP3
3. Roksana Łyko kl. VI c SP3.

Nagrodami w konkursie były Bony podarunkowe o wartości 100 zł, 50 zł, 30 zł od sieci sklepów Zabawkowych Profesora Zabawki p. Łukasza Dąbkowskiego
Nagrodami były  również dwa karnety wstępu na pływalnię Delfin w Chodzieży
ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chodzieży
Upominki w postaci 2 zestawów klocków  lego oraz książeczki edukacyjne ufundowane został przez Usługi Stolarskie Dawid Kowalski
Upominki oraz gadżet z Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami uświetnił niesamowicie ciekawy ale i bardzo pouczający program artystyczny w wykonaniu wspaniałych utalentowanych młodych ludzi.
Wśród artystów w uroczystości  udział wzieli:
Maria Maron, Wiktoria Szychta, Ola Korol, Grzegorz Przewoźniak oraz Miłosz Waszak studio piosenki CHDK HIT w Chodzieży  Na fortepianie zagrał Cezary Górski
- uczniowie kl. 2b oraz  szkolnego klubu wolontariusza z  Liceum Ogólnokształcącego im. św Barbary w Chodzieży w przedstawieniu – Savoire vivre w stosunku do osób z niepełnosprawnością (wychowawca kl. p. Małgorzata Nowacka oraz p. Anna Buganik  pedagog szkolny)
- Miejskie Przedszkole nr 5 Pod Żaglami Piątki w dzieci z grupy V Żeglarze – w występie artystyczno –tanecznym przygotowany przez p. Grażynę Bojańską oraz p. Joannę Płóciennik
- pokaz filmu, zrealizowanego przez Elżbietę Smocikowską, przedstawiający codzienne życie i działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodzieży widziane oczami uczestników.
- Teatr Jedyneczka w przedstawieniu „O Dyziu i zdrowym odżywianiu” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży (opiekunowie p. Małgorzata Pranke i p. Bernadeta Kmiotek)
-  Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży w prezentacji pt.  „Drugi człowiek moim oknem na świat” którą przedstawiły uczennice samorządu uczniowskiego Marta Szymańska i Kornelia Kopienka pod kierunkiem p. Beaty Felcyn
- relacja filmowa, wycinek z życia uczniów wraz z przesłaniem: „Każdego dnia można osiągnąć sukces, a jedyną niepełnosprawnością jest złe nastawienie”., którą zaprezentowany przez uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z Zespołu Szkół im Józefa Wybickiego w Ratajach. Autorami filmu są: Pani Aleksandra Szajowska – pedagog szkolny oraz Pan Adam Michalski nauczyciel.

- podopieczni świetlicy środowiskowa „Promyk dobra” w Chodzieży – pod opieka siostry Sylwii – niepełnosprawność pisana wierszem w tle muzyki Stanisława Soyki „Zobacz we mnie człowieka”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami chciałabym życzyć rodzinom, przyjaciołom, opiekunom, i wszystkim tym, którzy swoimi codziennymi działaniami pomagają, wspierają przede wszystkim wytrwałości, siły i konsekwencji w pokonywaniu przeciwności losu, w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości życia.  Serdecznie dziękuję za zaangażowanie na rzecz poprawy losu swoich podopiecznych,  Niech każdy dzień dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego. Życzę dużo zdrowia oraz sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny, ciepły i bliski.
Życzę również, aby na trudnej drodze rehabilitacji i odzyskiwania samodzielności nie opuszczało Was przekonanie, że niepełnosprawność nie powinna stać na przeszkodzie w dążeniu do realizacji ludzkich pragnień i marzeń. Dziękuję ze jesteście bo Jesteście wspaniali.
Serdecznie podziękowania kieruję do Pana Jacka Gursza burmistrza miasta Chodzieży za objęcie patronatem honorowym dzisiejszych uroczystości, Pani Romanie Otto – kierownikowi Miejskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na której pomoc i wsparcie zawsze mogę liczyć, p. Marcinowi Kicie – dyrektorowi CHDK za udostępnieni sali kinowej na uroczystość.
Bardzo dziękuję wszystkim sponsorom oraz darczyńcom za bezinteresowną pomoc i życzliwość.
Serdecznie i gorąco dziękuję wszystkim że RAZEM TWORZYMY LEPSZY ŚWIAT.
Miejski Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Agnieszka Kowalska

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ