aaaa kabaret_hrabi.jpg
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Gospodarka
Gospodarka odpadami
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 18.07.2013
Liczba wyświetleń: 50511
PDF
DRUKUJ

 

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW

DLA BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH NA TERENIE MIASTA CHODZIEŻY

na rok 2020

* pobierz plik w formacie .pdf


UWAGA NOWA DEKLARACJA - od 1 maja 2017 r. obowiązuje nowa deklaracja O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI.

Deklaracja stanowi załącznik do Uchwały Nr XXXII/253/2017 Rady Miejskiej w Chodzieży z dnia 27 lutego 2017 roku. Do końca kwietnia obowiązuje dotychczasowy wzór deklaracji.

 

Pobierz nową deklarację w formacie .pdf

 

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW

DLA BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH NA TERENIE MIASTA CHODZIEŻY

* pobierz plik w formacie .pdf

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osiągnięcie, przez Gminę Miejską w Chodzieży, odpowiednich poziomów z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za rok 2014:

 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 roku w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 645), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła: min. 14% za rok 2014, zgodnie z tabelą nr 1 w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

 •   Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (wyrażony w %), dla Gminy Miejskiej w Chodzieży wyniósł:

za rok 2014 - 55,5%,

Co oznacza, że Gmina osiągnęła założony poziom.


 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 roku w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 645), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych: 38% za rok 2014, zgodnie z tabelą nr 2 w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

 • Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych:

za rok 2014 – poziom wyniósł 100%.

Gmina osiągnęła założony poziom.


 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2012 roku w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów (Dz. U. 2012 r., poz. 676), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów: dopuszczalny poziom 50% za rok 2014, zgodnie z tabelą w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

 • Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów dla Gminy Miejskiej w Chodzieży wyniósł:

za rok 2014 – 17,1%,

Co oznacza, że Gmina osiągnęła założony poziom.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Osiągnięcie, przez Gminę Miejską w Chodzieży, odpowiednich poziomów z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za rok 2012 i 2013:

 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 roku w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 645), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła: min. 10% za rok 2012 i 12% za rok 2013, zgodnie z tabelą nr 1 w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (wyrażony w %), dla Gminy Miejskiej w Chodzieży wyniósł:

za rok 2012 - 32,9%,

za rok 2013 – 59,7 %.

Co oznacza, że Gmina osiągnęła założony poziom.

 

 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 roku w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 645), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych: 30% za rok 2012 i 36% za rok 2013, zgodnie z tabelą nr 2 w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych:

za rok 2012 - Gmina nie dokonała obliczenia poziomów z uwagi na brak danych w tym zakresie od firm, które w roku 2012 zajmowały się zbiórką odpadów komunalnych w skład których wchodzą odpady budowlane i rozbiórkowe, o których mowa powyżej na terenie Gminy Miejskiej w Chodzieży,

za rok 2013 – poziom wyniósł 100%.

Gmina osiągnęła założony poziom.

 

 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2012 roku w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów (Dz. U. 2012 r., poz. 676), Gmina ma obowiązek osiągania poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów: dopuszczalny poziom 75% za rok 2012, 75% do 15 lipca 2013r. i 50% od 16 lipca 2013r. (uzyskany z proporcji dopuszczalny poziom to 63,4% za rok 2013) zgodnie z tabelą
  w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczania masy tych odpadów dla Gminy Miejskiej
w Chodzieży wyniósł:

za rok 2012 - 73,6%,

za rok 2013 – 41,9%.

 

Co oznacza, że Gmina osiągnęła założony poziom.

 

----------------------------

 

 

WYKAZ PUNKTÓW NA TERENIE MIASTA CHODZIEŻY „GNIAZD”

DO SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH

PAPIER, PLASTIK , SZKŁO

 

Lp

LOKALIZACJA PUNKTÓW - GNIAZD

1

ul. Kochanowskiego (przy plaży)

2

skrzyżowanie ulic Sosnowej z Wiejską (od strony sklepu)

3

ul. Kasprzaka ( naprzeciwko posesji Nr 1)

4

skrzyżowanie ulic Hallera z Małachowskiego

5

skrzyżowanie ulic Notecka z Dąbrowskiej

6

ul. Traugutta (stacja uzdatniania wody)

7

ul. Kozia

8

skrzyżowanie ulic Nowej z Paderewskiego

9

Plac Kopernika

10

przy sklepie spożywczym w Studzieńcu

11

ul. Kilińskiego (była Biedronka)

12

ul. Buczkowskiej (sklep spożywczy)

13

ul. Strzeleckiej na wysokości ul. Moniuszki

14

skrzyżowanie ulic Ogrodowej z Orzeszkowej

15

Rondo przy ul. Zdrojowej (przy krzyżu)

16

skrzyżowanie ulic Gościnnej z Podgórną

17

skrzyżowanie ulic Leśna z Staffa

18

skrzyżowanie ulic Gałczyńskiego z Broniewskiego

19

Rondo - skrzyżowanie ulic Wiosny Ludów, Ofiar Gór Morzewskich, Dąbrowskiej (przy sklepie spożywczym)

20

ul. Buszczaka – osiedle przy komisie samochodowym (teren przy lesie)

 

ODPADY BUDOWLANE

1

Teren MZGM przy ul. Młyńskiej 3

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RATUJMY NASZĄ GMINĘ PRZED LAWINĄ ŚMIECI!!

Drodzy Mieszkańcy, XXI wiek to wiek luksusu, nowoczesnych, technologii
i dobrobytu. Niestety jest to też wiek śmieciowej rewolucji, która dominuje w życiu każdego z nas. Rozwojowi przemysłu i technologii sprzyja produkcja olbrzymiej ilości odpadów, których składowanie stanowi bardzo duży problem dla poszczególnych gospodarstw domowych. Nie przywiązując uwagi do kupowanych przedmiotów, nieświadomie produkujemy tony śmieci, obciążając tym samym środowisko.

Jednak można zapobiec temu zjawisku. Wystarczy świadomie przestrzegać kilku podstawowych zasad, jednocześnie ograniczając produkcje zbędnych odpadów.

Po pierwsze należy przywiązywać uwagę na etykiety przedmiotów podlegających degradacji. Istnieje wiele produktów na rynku opakowanych w szklane butelki, słoiki czy blaszane puszki podlegające łatwemu recyklingowi. Wystarczy wybierać opakowania szklane, papierowe czy tekturowe, które mogą być wielokrotnie wykorzystane, a w przypadku składowania ich na wysypisku nie stanowią dużego obciążenia dla środowiska.

Ponadto wskazane jest unikanie foliowych torebek, a stosowanie toreb wykonanych
z naturalnych materiałów, tj. papier, bawełna, len. Istotne jest również unikanie towarów nadmiernie opakowanych. Zbędne opakowania zazwyczaj nie są użyteczne, a stanowią dodatkowy odpad.

Jednak kluczowym rozwiązaniem chroniącym środowisko przed nadmiernym zaśmieceniem jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji. Co najmniej połowa produktów oferowanych przez rynek nie jest niezbędna do codziennej egzystencji. Każdy z nich posiada wiele konkurencyjnych odpowiedników, różniących się najczęściej rodzajem opakowania. Należy świadomie wybierać oferowane dobra odpowiadające naszym wymaganiom jednocześnie będące przyjazne środowisku. Każdorazowo powinno się mieć na uwadze nie tylko własne korzyści i dobrobyt, lecz także przyszłość kolejnych pokoleń. Nie skazywać ich na życie na „śmieciowej planecie"! Zostawić choćby odrobinę przestrzeni wolnej od hałd śmieci. Wystarczy tak niewiele... - myślenie perspektywiczne uwzględniające ochronę naszego środowiska, a tym samym własnego zdrowia i życia!

 

 

Czy wiesz, że...

Recykling szklanego słoika pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile zużywa w ciągu 4 godzin 100 watowa żarówka?.

 

Pamiętaj:

 • Na zakupy chodź z własna torbą,

 • Wybieraj produkty w opakowaniach z odpowiednimi oznaczeniami, by mieć pewność, że mogą być dalej przetworzone lub że już pochodzą z odzyskanych surowców,

 • Warzywa i owoce kupuj na wagę, a nie zapakowane w pojemniki czy na tackach,

 • Produkty, których często używasz , kupuj w ekonomicznych opakowaniach,

 • Dwa razy pomyśl, zanim kupisz nową rzecz, czy naprawdę jest Ci potrzebna.

 

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres:

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------

Jak selektywna zbiórka odpadów, w której z powodzeniem może uczestniczyć każdy z nas, wpływa na odzysk wielu surowców? Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że śmieci to cenny surowiec, który poddaje się RECYKLINGOWI!

 

Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu w procesie produkcyjnym, w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Wykorzystywać można w ten sposób, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały.

 

Cel recyklingu.

Przetwarzając surowce wtórne ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych, co przyczynia się do ochrony naturalnych zasobów. Odzyskiwanie i przetwarzanie redukuje także ilość odpadów, tym samym ilość miejsca na składowiskach. Wykorzystywanie surowców, które są nośnikami energii, jest elementem oszczędnego gospodarowania energią. Podstawową zasadą recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, przy najmniejszym nakładzie surowcowym i energetycznym potrzebnym do ich przetwarzania.

 

Co nadaje się do recyklingu?

Śmieci wytworzone w domach powinny być zbierane w gospodarstwach domowych i przekazywane do oznakowanych pojemników, z zachowaniem podziału na rodzaj materiałów. W gminach najczęściej prowadzi się segregację kontenerową. Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.

Papier jest produkowany na świecie w ilości 318 mln ton rocznie. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew. Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.

 

Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu wynosi nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie przenikają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest również samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z uwagi na uwalniane substancje trujące. Dlatego ważne jest przetwarzanie plastiku.

 

Szkło jest doskonałym surowcem wtórnym, z uwagi na to, że może być przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było poprzednio. Mimo że odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne.


Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa także na zmniejszenie ilości odpadów tego typu na wysypiskach. Zbiórkę szkła prowadzi się za pomocą pojemników do segregacji, w kolorze białym dla szkła bezbarwnego lub zielonym dla szkła kolorowego.

Odpady aluminiowe nadają się w całości do recyklingu. Proces można przeprowadzać wielokrotnie bez strat w jakości materiału.

 

W Polsce recykling opakowań aluminiowych stoi na wysokim poziomie. W ubiegłym roku osiągnął 67%, co jest wynikiem wyższym od wymaganego. Wykorzystanie odpadów aluminiowych to korzyść ekologiczna, gdyż produkcja aluminium ze złóż boksytu wiąże się ze skażeniem gleby, wód i powietrza. Poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się o 95%, wód o 97%, a zużycie energii jest zredukowane o 95%.

 

Czy wiesz, że...

Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć około 17 drzew ?

Jedna bateria typu ,, paluszek" zanieczyszcza trwale 1 m3 ziemi.

 

Pamiętaj:

 • Niektóre opakowania świetnie nadają się do przechowywania drobnych przedmiotów, np. pudełka po butach lub lodach (można je okleić, pomalować i w ten sposób utrzymać porządek w szafie albo na biurku).

 • Zadrukowany jednostronnie papier przechowuj w szafie, można coś jeszcze na nim wydrukować.

 • Zepsuty sprzęt(np. radio, mikser) oddaj do naprawy, zanim pomyślisz o kupnie nowego.

 • Stare bawełniane koszulki i ręczniki świetnie nadają się do sprzątania, a stare gazety do czyszczenia szyb i luster.

 

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres:

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

W dzisiejszym wydaniu odpowiadamy na pytanie: „Co z obowiązującą umową na odbiór śmieci?"

Do 30 czerwca 2013 r. będą obowiązywały dotychczasowe umowy na odbieranie odpadów komunalnych. Od 1 lipca 2013 r. przestaną obowiązywać umowy zawierane dotychczas przez mieszkańców z przedsiębiorstwami zajmującymi się odbiorem zmieszanych odpadów komunalnych.

Właściciele nieruchomości do tego czasu powinni podjąć działania celem wypowiedzenia umów na odbieranie odpadów komunalnych zawartych indywidualnie. Należy sprawdzić jaki jest okres wypowiedzenia aktualnej umowy. Jeśli miesięczny, to wypowiedzenie musi nastąpić najpóźniej do 31 maja 2013 r.

W związku z powyższym gmina będzie zobowiązana zawrzeć umowę z wykonawcą wybranym w drodze przetargu, który następnie, w imieniu gminy, będzie odbierał odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W zamian za świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, mieszkańcy będą zobowiązani uiszczać do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami, a nie jak to było dotychczas, na rzecz przedsiębiorstwa zajmującego się wywozem odpadów komunalnych.

 

Czy wiesz, że...

Recykling szklanego słoika pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile zużywa w ciągu 4 godzin 100 watowa żarówka.

 

Ciekawe pytania:

Czy stawka opłaty za wywóz odpadów komunalnych może zostać zmieniona w trakcie roku?

Tak, w przypadku gdy gmina stwierdzi, że nieprawidłowo oszacowała koszty systemu. Wtedy musi podjąć uchwałę o zmianie stawki opłaty.

 

Pamiętaj !!!

Do końca czerwca 2013 r. trzeba wypowiedzieć umowę na odbiór odpadów komunalnych

 

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres:

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

W związku z obowiązkiem uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będziecie Państwo zobowiązani złożyć w terminie do 31 marca 2013r. Deklarację o wysokości miesięcznej opłaty, w Urzędzie Miejskim w Chodzieży.

 

Informacja o konkretnych terminach, sposobie i miejscu składania deklaracji będzie zamieszczona w stosownej uchwale. Należy pamiętać o tym, że niniejszą deklarację należy złożyć nie tylko jednorazowo w celu wyliczenia opłaty, ale także każdorazowo w przypadku zmiany danych mających wpływ na wysokość ponoszonej opłaty np. w przypadku zmiany liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość (np. powrót studentów po zakończeniu roku akademickiego na okres wakacji lub wyjazd na okres roku akademickiego). Następnie dane zawarte w deklaracjach będą weryfikowane przez pracowników tutejszego Urzędu pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym.

Wszelkie opłaty stanowić będą dochód gminy a z dochodu gmina pokrywać będzie koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi tj.:

 • odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych;

 • tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;

 • obsługa administracyjna tego systemu.

 

Pamiętaj:

 • zawsze zgniataj puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika,

 • wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków,

 • wybierając się na zakupy zabierajmy ze sobą własne siatki np. lniane, dzięki temu ograniczysz  zużycie plastikowych torebek a przynosisz do domu torby foliowe, warto wykorzystaj ją, np. jako worki na śmieci,

Ciekawe pytania:

Jakie będą konsekwencje nie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów?
W przypadku nie złożenia deklaracji prezydent, burmistrz lub wójt określi w drodze decyzji wysokość opłaty, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Gmina zdecydowała, że opłatę za odbiór odpadów będzie naliczać za osobę. Jak obliczyć stawkę w taki  sposób, aby była najbardziej wiarygodna i miarodajna?
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę:

 • liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę,

 • ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych (dane statystyczne z GUS lub z krajowego planu gospodarki odpadami),

 • koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi,

 • przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie.

Ponadto, rada gminy ustala niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli są zbierane w sposób selektywny, to znaczy, jeżeli zbiera od mieszkańców odpady już posegregowane. Osoby segregujące za wywóz śmieci zapłacą mniej!

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chcemy przybliżyć Państwu problem jakim jest segregacja śmieci czyli dlaczego warto segregować i jak segregować?

Z działalnością człowieka w poszczególnych dziedzinach życia łączy się powstawanie różnego rodzaju odpadów wymagających odpowiedniego gromadzenia i zagospodarowania dlatego musimy je segregować. Segregując śmieci przyczyniamy się przede wszystkim do ochrony zdrowia i środowiska, ale również do ponownego wykorzystania tych surowców. Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne: wodę energię. Z odpadów mogą powstać np., chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki a nawet meble czy ubrania.

Od lipca ten kto będzie segregował odpady będzie płacił mniej za ich wywóz. Na terenie miasta Chodzieży segregować będziemy następujące frakcje odpadów:

 • niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,

 • przeterminowanych leków i chemikaliów,

 • zużytych baterii i akumulatorów,

 • zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

 • mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

 • odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

 • zużytych opon,

 • odpadów zielonych,

 • papieru i tektury,

 • szkła bezbarwnego,

 • szkła kolorowego,

 • tworzywa sztucznego typu PET,

 • tworzywa sztucznego typu plastik przemysłowo-gospodarczy,

 • metali.

Jak segregować odpady?

 • Do niebieskich pojemników - makulatura wrzucamy:

 • gazety, czasopisma, katalogi,

 • książki w miękkich okładkach,

 • papier szkolny, biurowy, ścinki drukarskie,

 • karton, tekturę, worki papierowe,

 • Do żółtych pojemników - tworzywo sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe wrzucamy:

 • puste butelki plastikowe po napojach, kosmetykach

i środkach czystości,

 • plastikowe opakowania po żywności, folie, reklamówki,

zakrętki,

 • czyste kanistry plastikowe,

 • puszki po napojach, konserwach

 • kapsle, drobny złom żelazny i metale kolorowe

 • Do zielonych pojemników - szkło wrzucamy:

 • butelki i słoiki po napojach i żywności,

 • szklane opakowania po kosmetykach

 

Czy wiesz, że...

Produkcja puszki aluminiowej z recyklingu wymaga tylko 5% energii, potrzebnej do wyprodukowania puszki z rudy?

 

Pamiętaj:

 • zawsze zgniataj puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika,

 • wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków,

 • wybierając się na zakupy zabierajmy ze sobą własne siatki np. lniane, dzięki temu ograniczysz  zużycie plastikowych torebek, a gdy przynosisz do domu torby foliowe, warto wykorzystać je np. jako worki na śmieci,

 • jeśli to możliwe kupuj opakowania szklane a unikaj plastikowych, to zdrowsze, bo szkło nie wchodzi w reakcje z przechowywanymi w nim produktami, zwłaszcza z żywnością.

 • zwróć uwagę co producent proponuje zrobić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości (zobacz znak na opakowaniu).

 • do wycierania używaj szmatek wielokrotnego użycia zamiast papierowych ręczników.

 

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje dla mieszkańców :

 

Rozpoczynamy cykl artykułów mających przybliżyć Państwu - mieszkańcom Chodzieży - nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. W kolejnych wydaniach będziemy przedstawiać nowe obowiązki z naszej oraz z Państwa strony, wynikające ze zmiany ustawy dotyczącej gospodarowania odpadami. Będziemy wyjaśniać związane z nową ustawą. Państwo sami także będą mogli zadawać pytania na podany poniżej mail lub telefonicznie do pracowników odpowiedzialnych w naszym urzędzie za gospodarkę odpadami.

 

1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.).

W związku ze zmianą w/w ustawy od 1 lipca 2013r. gminy mają obowiązek objąć wszystkich właścicieli zamieszkanych nieruchomości nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Właściciel nieruchomości będzie uiszczał opłaty za odbiór nieczystości do Gminy Miejskiej w Chodzieży od każdej zamieszkałej osoby. Wdrożenie nowego systemu śmieciowego od dnia 1 lipca 2013r. niesie za sobą zróżnicowanie stawek za odpady komunalne:

 • niższa stawka za odpady komunalne segregowane,

 • wyższa stawka dla odpadów zmieszanych (wszystkie pozostałe).

Ze względu na zróżnicowanie stawki właściciel zdeklaruje czy odpady będą segregowane przez mieszkańców danej posesji czy też nie.

Wszystkie gminy w kraju są zobowiązane przeprowadzić procedury przetargowe, w których zostaną wyłonieni wykonawcy odpowiedzialni za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców gmin.

 

 

Czy wiesz, że...

aż 95% wytworzonych odpadów trafia na składowiska komunalne a segregowanych jest zaledwie 5%?

 

Ciekawe pytania:

 

Dlaczego zmieniono ustawę?

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają sprawić, że nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska, bo wszyscy mieszkańcy będą objęci systemem zbierania odpadów. Celem zmian jest również zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, a także zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Śmieci to cenny surowiec i należy je ponownie wykorzystywać.

Gmina, wymagając od nas właściwego postępowania ze śmieciami, jednocześnie zapewni nam do niego warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów.

 

Wszystkie wątpliwości i pytania mogą Państwo kierować na adres e-mail: , tel. 67/282-71-71 wewnętrzny 305.

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Strony w dziale
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 26.09.2019
Liczba wyświetleń: 5710
grafika
grafika
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 27.07.2017
Liczba wyświetleń: 2987
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 26.09.2019
Liczba wyświetleń: 422