DSC_8211.JPG
Opis obiektu
Kategoria: Nauka, edukacja » Przedszkola, żłobki

Adres: Ląkowa 2
64-800 Chodzież
telefon: 67/ 281-08-49
E-mail: przedszkole4@chodziez.pl
Stona www: http://www.przedszkole4chodziez.com/

Historia

Ze względu na brak dokumentów poświadczających istnienie przedszkola od lat 40 XX wieku, zarys historyczny przedszkola oparty został na wspomnieniach byłej Pani dyrektor - Krystyny Mańczak. Historia Przedszkola przy Chodzieskich Zakładach Porcelany zaczęła się na ulicy Daszyńskiego w drewnianym budynku (zwanym potocznie „barakiem”), w którym połowę zajmowała świetlica zakładowa.
W części przedszkolnej były dwie sale zajęć i jedna sala zabaw, obszerna łazienka, szatnia, kuchnia i biuro. Pani Mańczak dziś ocenia warunki, jakie wówczas panowały w przedszkolu jako bardzo dobre uwzględniając czas (początek lat 50 XX wieku). Pani dyrektor swą pracę zawodową rozpoczęła po przemieszczeniu z Piły w roku 1952/1953. Zastępowała wówczas kierowniczkę przedszkola, która przebywała na urlopie macierzyńskim. Było to przedszkole 5-cio i 9-cio godzinne. Część dzieci była zabierana przez rodziców już o godzinie 13-tej. Obok przedszkola rozpoczęła się budowa nowego żłobka zakładowego. Po ukończeniu budowy przeniesiono dzieci z tymczasowego żłobka przy ulicy Fabrycznej 3, a przedszkole przeniesiono właśnie na ulicę Fabryczną, gdzie otwarto trzeci oddział. Warunki lokalowe początkowo były bardzo skromne, ponieważ mieszkały tam prywatne rodziny, które oczekiwały na mieszkania w nowym budownictwie zakładowym1. Po opuszczeniu mieszkań przez lokatorów, dzieci zyskały dodatkowe pomieszczenia na salę zabaw i sypialnię, ponieważ placówka została przekształcona na 9-cio godzinny pobyt dzieci. W między czasie Zakłady Pracy Porcelany i Porcelitu złączyły się w jeden zakład pod nazwą Chodzieskie Zakłady Porcelany i Porcelitu. W każdym nowym roku szkolnym przybywało dzieci ale warunki nie pozwalały na rozszerzenie działalności bowiem zaplecze kuchenne oraz inne pomieszczenia gospodarcze nie spełniały wymogów sanitarnych. Zdecydowano o remoncie kapitalnym obiektu, który trwał dwa lata. Pani Mańczak wspólnie z kierowniczką działu socjalnego przy Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu szukały miejsc w mieście na ulokowanie dzieci na czas trwania remontu. I tak utworzono jeden oddział w Przedszkolu nr 2 także przy zakładach porcelany. Drugi zaś w sali konferencyjnej w pomieszczeniu zakładu nr 2 w bardzo ciężkich warunkach.
Trzeci oddział powstał w Przedszkolu przy ulicy Mickiewicza. Dziesięcioro dzieci umieszczono przy ulicy Traugutta2. Okres remontu był najbardziej trudnym okresem w pracy dydaktyczno - wychowawczej jak i organizacyjnym tej placówki. Dzieci wróciły do swojej placówki, w której uzyskały bardzo dobre warunki. Powstał czwarty oddział.
Na parterze umieszczono dwie grupy dzieci młodszych z dużą salą zabaw, łazienką dla każdej grupy, wspólną szatnią i tak samo wyglądało na piętrze. Powstały pokoje: lekarski oraz dla pracowników administracyjnych, a na parterze kancelaria przedszkola. Kuchnia z całym zapleczem gospodarczym znalazła swoje miejsce w piwnicach budynku ze swoją szatnią i łazienką. Zainstalowano windę do przewożenia posiłków. Placówka dysponowała placami zabaw wyposażonymi w sprzęt do zabaw ruchowych i do nauki znaków drogowych ze ścieżką rowerową. Na drugim piętrze budynku została otwarta świetlica szkolna z osobnym wejściem. Później stworzono kolejne grupy piątą i szóstą3. W taki sposób powstało przedszkole na 180 miejsc, które były w pełni wykorzystane. Placówka początkowo podlegała całkowicie zakładowi pracy. W latach 70-tych część obowiązków przejął Wydział Oświaty z częścią budżetu. Po zmianach ustrojowych 1989 roku wszystkie placówki zakładowe przeszły pod nadzór Wydziału Oświaty. Placówka otrzymywała pozytywne oceny po wizytacjach i kontrolach sanepidu. Otrzymała również Nagrodę Kuratora za wyposażenie ogrodu przedszkolnego.
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Kategorie
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg