noc.jpg
Wyszukaj w portalu

projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
mapowy.jpg
latarnicy.jpg
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
logo.png
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
3. Chodzieski Piknik Naukowy - podsumowanie
Wprowadzono:05.10.2017 | Maciej Strzeliński
Liczba wyświetleń:906
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

Ciekawie podana wiedza oraz atrakcyjne nagrody to przepis na sukces imprezy
W niedzielę, 17 września, na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chodzieży po raz trzeci odbył się Chodzieski Piknik Naukowy. Impreza została objęta patronatem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a jedno ze stoisk przygotowali i obsługiwali pracownicy naukowi Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu.

Odwiedzający poszukiwali praktycznych informacji
Z roku na rok odwiedzających piknik jest coraz więcej więc organizatorzy po cichu liczyli na duże zainteresowanie, jednak takiej ilości zwiedzających nikt się nie spodziewał. Szacunkowo można przyjąć, że piknik odwiedziło pomiędzy 1500 a 2000 osób. Z pewnością magnesem, który przyciąga publiczność jest piknikowa ulotka i związany z nią konkurs z nagrodami. Przypomnijmy, że nagrody są losowane spośród wrzuconych do urny kuponów, na których należy zebrać pieczątki wystawców. Żeby otrzymać pieczątkę, na każdy stoisku trzeba wykazać się wiedzą, wykonać jakieś zadanie. Głównymi nagrodami były tablety ufundowane przez sponsorów, których w tym roku było aż 13. Ku zaskoczeniu organizatorów, było jednak bardzo dużo osób, których zbieranie pieczątek w ogóle nie interesowało. Ulotki traktowali jedynie jako przewodnik po pikniku, a przyszli głównie po to, żeby dowiedzieć się czegoś interesującego - i jak się okazuje - zdobyć bardzo praktyczne informacje dotyczące choćby jadalnych i niejadalnych grzybów, ziół, czy postępowania z kleszczami.

O zwierzętach i roślinach regionu
W tym roku tematem pikniku były Fauna i Flora Wielkopolski. Hasło zostało w sposób twórczy i bardzo zróżnicowany rozwinięte przez poszczególnych wystawców. Z jednej strony można było podziwiać rozległe stoisko Nadleśnictwa Podanin, czy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Chodzieży, z drugiej zaś niewielkie, ale cieszące się równym zainteresowaniem stanowiska ratowników medycznych z Falck, Miejskiej Biblioteki Publicznej, czy Urzędu Miejskiego w Chodzieży.
Leśnicy stworzyli ekspozycję leśnych owoców, gatunków drzew, a także tropów i charakterystycznych śladów bytowania zwierząt od owadów począwszy, a na dzikach skończywszy. Miejskie Wodociągi zainteresowały zwiedzających prezentacją dotyczącą wykorzystania organizmów żywych w procesie oczyszczania wody. Z kolei na stoisku Falck można było sporo dowiedzieć się o tym, jak radzić sobie z ukąszeniami i użądleniami, a także samodzielnie poćwiczyć wyciąganie kleszczy. Rekordy popularności na stoisku miejskim bił grzyboznawca na co dzień pracujący w wojewódzkim Sanepidzie w Poznaniu. Sam zresztą zaskoczony poziomem wiedzy o grzybach, jaki prezentowali jego piknikowi rozmówcy.
Nie sposób opisać tu wszystkich stoisk, ich przebogatej oferty i zaangażowania wystawców, których pełna lista znajduje się pod artykułem, a szczegółowy opis zostanie opublikowany na facebookowym profilu Piknik Naukowy w Chodzieży. Wszystkie były bardzo interesujące. Ich twórcy bezinteresownie poświęcając swój wolny czas zadbali zarówno o ich atrakcyjność, jak i walor edukacyjny, który jest największą wartością pikniku.

Pokazy specjalne
Jednym z najbardziej obleganych stoisk była sokolarnia.pl z ptakami drapieżnymi. Zwiedzający mogli z bliska zobaczyć imponujących rozmiarów orła przedniego, sokoła pustułkę, sokoła raroga, puchacza, sowę uszatą i myszołowca towarzyskiego. Prawdziwe tłumy zgromadził pokaz lotów pustułki przysiadającej widzom na głowach i ramionach. Drugim pokazem specjalnym był występ Marka Witczaka z Nadleśnictwa Człopa z repertuarem odgłosów leśnych zwierząt.

W oczekiwaniu na kolejną edycję
W kilka dni po pikniku odbyło się spotkanie dla podmiotów zaangażowanych w jego organizację. Była to okazja, żeby wymienić spostrzeżenia i uwagi dotyczące kwestii organizacyjnych i wyciągnąć wnioski na przyszłość, ponieważ wszyscy obecni zgodnie wyrazili chęć przygotowania 4 edycji pikniku w roku 2018. Tak jak do tej pory, termin pikniku to trzecia niedziela września, w roku 2018 to 16 dzień tego miesiąca. Ustalony został również temat przyszłorocznego pikniku, którego jednak na razie organizatorzy nie zdradzają.
- Zapraszamy na facebookowy profil pikniku. Tam Chodzieski Piknik Naukowy będzie trwał cały rok. Internauci znajdą na nim szczegółowe relacje z 3. edycji wraz ze zdjęciami i filmami. Planujemy ponadto konkursy edukacyjne z atrakcyjnymi nagrodami. Będzie to również pierwsze miejsce, w którym pojawią się informacje o 4. Chodzieskim Pikniku Naukowym - zachęcają organizatorzy.

Maciej Strzeliński


3. Chodzieski Piknik Naukowy „Fauna i Flora Wielkopolski" odbył się pod patronatem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Organizatorzy: Miasto Chodzież, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Podanin, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Gmina Chodzież, Sołectwo Strzelce, Sołectwo Zcharzyn, Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży, Niepubliczne Przedszkole nr 2 im. Szewczyka Dratewki w Chodzieży, Niepubliczne Przedszkole nr 3 Wesoły Smyk w Chodzieży, Niepubliczne Przedszkole nr 4 Pod Dębusiem Olbrzymkiem w Chodzieży, NZOZ Falck Medycyna Region Wielkopolski Chodzież, Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, Koło Pszczelarzy w Chodzieży, Telewizja Kablowa Antserwis, Altvater Piła Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Rybackie Karp Sp. z o.o., Gospodarstwo Rybackie Ryba Sp. z o.o., Cech Rzemiosł Różnych w Chodzieży, Warsztat Terapii Zajęciowej w Chodzieży, Obywatelska Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy w Chodzieży, Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej, Chodzieski Klub Gospodarczy, Chodzieski Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chodzieży.

 

 

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika