003.jpg
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
List do mieszkańców Chodzieży...
Wprowadzono:04.09.2019 | chodziez3
Liczba wyświetleń:1073
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

Manuela Mahnke, burmistrz gminy Nottuln  i Robert Hülsbusch, przewodniczący Komitetu ds Partnerstwa miast na ręce Burmistrza Miasta Chodzieży Jacka Gursza przekazali list do mieszkańców Chodzieży.

 

 

 

Burmistrz Miasta Chodzież Jacek Gursz

 

Urząd Miejski w Chodzieży

ul. Paderewskiego 2

64-800 Chodzież 

 

 

 

Do mieszkańców Chodzieży

Drodzy mieszkańcy Chodzieży,

 

Jako dla burmistrza Nottuln i przewodniczącego  komitetu ds. Partnerstwa miast gminy Nottuln ważne jest, abyśmy napisali do Państwa ten list w dniu 1 września 2019 r.

1.9.2019 r. rozpoczyna się 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Pięć lat później Europa była w ruinie, zginęło ponad 50 milionów ludzi, jeszcze więcej  poważnie ucierpiało na ciele i duszy.

 

1.9.1939 niemiecki Wehrmacht zaatakował wasz kraj, a Niemcy rozpoczęły napaść, która była i jest bezprecedensowa w historii. Ta wojna - wiemy dzisiaj - została zaprojektowana od samego początku jako kampania eksterminacyjna.

Niszczycielska pięcioletnia okupacja rozpoczęła się dla twojego ludu: śmierć i zniszczenia, poniżenia i tortury, masowe strzelaniny i zabijanie gazem, obozy koncentracyjne, niewola i praca przymusowa. Ponad 6 milionów Polaków zostało zabitych.

Dzięki wielu dyskusjom podczas naszych spotkań wiemy, że wasze miasto Chodzież  bardzo ucierpiało pod okupacją niemiecką. Do dziś mały pomnik upamiętnia rozstrzelanie dyrektorów z Chodzieży.

To cierpienie zadali Niemcy, nasi ojcowie i matki. Niemiecka odpowiedzialność i niemiecka wina za tę zbrodnię pozostają.

Na zawsze.

 

Także wstyd i prośba o przebaczenie.

 

Dopiero w 1918 r. Polska odzyskała suwerenność po 123 latach obcych rządów. Od 1939 r. Ludność okupowanej Polski była pierwszym narodem europejskim, który odkrył zbrodnie, do których zdolny był dyktatorski reżim narodowych socjalistów. Rozpaczliwe powstanie warszawskie w sierpniu 1944 r. - dokładnie 75 lat temu - zostało krwawo stłumione, a stara Warszawa została rozbita.

Nawet dzisiaj odczuwamy konsekwencje tej wojny i powojennego porządku. Podział Europy na Wschód i Zachód, pojawienie się nowych ideologicznych obrazów wroga i groźna konfrontacja militarna ,również ukształtowały życie mieszkańców Polski i Niemiec. Wasza ojczyzna musiała znosić straszne konsekwencje rządów komunistycznych przez 40 lat bezpośrednio po zakończeniu wojny.

 

Wiele osób w Polsce i Niemczech podjęło odważne kroki po wojnie, aby osiągnąć nowy początek w stosunkach naszych krajów, pomimo wszystkich odniesionych ran. A odważna walka polskiej Solidarności zaprowadziła Polskę z powrotem do kręgu wolnych i demokratycznych państw Europy, a wreszcie do Unii Europejskiej.

 

My, powojenne pokolenie, nie możemy cofnąć zbrodni. Nie ponosimy osobistej odpowiedzialności za to, co pokolenie wojenne zrobiło wam.

 

Ale jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się dzisiaj. Przyjmujemy tę odpowiedzialność - także, a zwłaszcza w odniesieniu do przeszłości. Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby nigdy nie powrócić do nacjonalizmu i militaryzmu, do wrogości i nienawiści. Z drugiej strony -  obiecujemy to wam jako obywatelom Chodzieży - decydujemy się na to z całą siłą. Jesteśmy zaangażowani w stosunki dobrosąsiedzkie w Europie między naszymi narodami.

 

Nasza przyjaźń w mieście, która istnieje od 28 lat, wzmacnia naszą determinację do aktywnej pracy na rzecz pokoju w Europie i na świecie. Różnorodne kontakty mieszkańców naszych dwóch miast doprowadziły do ​​wielu przyjaźni. Kontynuujmy współpracę, aby zapewnić, że nasze partnerstwo miast będzie nadal pogłębiane w przyszłości i spłodzi owoce, które przyniosą korzyści nam wszystkim.

 

„Teraz jesteśmy tutaj. To, co się teraz dzieje, dzieje się za naszym pośrednictwem ”.

Anna Seghers

 

Z poważaniem

Manuela Mahnke, burmistrz gminy Nottuln

 Robert Hülsbusch, przewodniczący Komitetu ds Partnerstwa miast

 

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika