DSC_8211.JPG
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
baner.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
Na ulicach Chodzieży pojawił się autobus elektryczny
Wprowadzono:12.03.2018 | chodziez3
Liczba wyświetleń:1227
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

 

Od środy 7 marca br. regularne kursy po ulicach Chodzieży rozpoczął  nowy elektryczny autobus SOLARIS Urbino 8.9 LE Electric.


Jest to ostatni z pięciu autobusów zakupiony w ramach projektu „Mobilna Chodzież” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Warto podkreślić, że jest to pierwszy tego typu autobus w północnej Wielkopolsce.
- Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży jest bardzo dumny i szczęśliwy z posiadania tak nowoczesnego autobusu, który nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji ze spalania paliwa napędowego. Po pierwszych dniach eksploatacji wiadomo już, że zgodnie z zapewnieniami producenta, zasięg autobusu po pełnym naładowaniu baterii to około 200km. Jest to idealne rozwiązanie w warunkach eksploatacji w MZK w Chodzieży, gdzie dzienny przebieg jednego autobusu mieści się w tych granicach, tak więc jedno ładowanie na dobę w godzinach nocnych wystarcza  na dzienną eksploatację autobusu – informuje Roman Golcz z Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Autobus jest  wyposażony w 4 baterie o pojemności 40kWh co daje łączną pojemność 160kWh, które zasilają silnik prądu zmiennego o mocy 160kW- sam silnik elektryczny jest wielkości zaledwie dwóch skrzynek od oranżady. Każda z baterii waży prawie 500kg, dwie z nich umieszczone są w komorze silnikowej a dwie na dachu autobusu.
W zależności od warunków eksploatacji zużycie energii elektrycznej to około 75,5 do 80 kWh/100km.
Autobus wyposażony jest w biletomat na karty płatnicze (można kupić również bilet płacąc gotówką u kierowcy), klimatyzację, system zapowiedzi głosowych i wizualnych, monitoring przestrzeni pasażerskiej i zewnętrznej, gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych i smartfonów, 21 miejsc siedzących, platformę ułatwiającą wjazd dla wózków inwalidzkich oraz funkcję „przyklęku” ułatwiającą wsiadanie osobom o mniejszej sprawności fizycznej.
Na zewnątrz autobus ten nie różni się wyglądem od dotychczas zakupionych przez MZK w Chodzieży z wyjątkiem wyższego dachu, na którym umieszczone są baterie oraz inne urządzenia elektryczne, jego wysokość w najwyższym punkcie  to 3 metry 40 cm.
Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży zaprasza do korzystania z transportu zbiorowego nowoczesnym taborem, który przyczynia się do obniżenia emisji szkodliwych substancji do naszego powietrza.

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika