003.jpg
Wyszukaj w portalu

projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
godziny.jpg
mapowy.jpg
latarnicy.jpg
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
logo.png
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
edo.png
MPDSON.png
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
W Miejskiej Bibliotece w Chodzieży odbyło się spotkanie z podróżnikiem
Wprowadzono:11.05.2017 | chodziez2
Liczba wyświetleń:147
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

W poniedziałek 9 maja br. gościem biblioteki był Robert Gondek, warszawski podróżnik realizujący od kilku lat projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Celem projektu jest zdobycie najwyższych szczytów /miejsc w każdym afrykańskim kraju oraz poznanie kultury i ludzi mieszkających w różnych zakątkach tego kontynentu.


Dotychczas podróżnik zdobył 16 szczytów, w 16 różnych krajach Afryki, o których ciekawie, przy projekcji profesjonalnych zdjęć, filmików oraz przy energetycznej muzyce, opowiadał uczestnikom spotkania. Swój projekt zaczął od najwyższego szczytu kontynentu afrykańskiego - Kilimandżaro. Zwrócił uwagę na niezwykły „tłok" panujący na szlakach. Rocznie około 15 tysięcy turystów zdobywa tę górę, a na każdego turystę przypadają 3 osoby pomagające. Mimo tego wzmożonego ruchu podróżnik zachwycał się pięknymi widokami oraz roślinnością porastająca pięciotysięcznik.


Celem kolejnej wyprawy był masyw wulkaniczny w Kenii - Mount Kenya, gdzie podczas czterech dni trekkingu udało się m. in. zaobserwować oraz sfotografować bajecznie kolorowy wschód słońca. Pomiędzy wyprawami na afrykańskie cztero- i pięciotysięczniki odbył też liczne trekkingi na góry niższe: w Burundi, Zambii, Malawi, Gabonie, Namibii, Botswanie i na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Zwiedził już ponad dwadzieścia afrykańskich parków narodowych. Parki te są różne pod względem ukształtowania terenu, jak też zamieszkiwanej zwierzyny. Znalazł się wśród setki szympansów, spędził kilka niezwykłych godzin obserwując górskie goryle żyjące powyżej 2600 m n.p.m., fotografował żyrafy, słonie, bawoły i niestety ginące już nosorożce, których rogi są tak bardzo pożądane przez kłusowników.
Przed warszawskim podróżnikiem jeszcze wiele afrykańskich wypraw. Jest zafascynowany tym kontynentem, jego kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Do zdobycia jest ogółem 56 lub 66 szczytów - w zależności od tego, czy do celów projektu Robert Gondek zaliczy również wyspy, terytoria zależne i niezależne położone wokół kontynentu afrykańskiego.
Justyna Belter
MBP

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika