DSC_8211.JPG
Wyszukaj w portalu

projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
mapowy.jpg
latarnicy.jpg
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
logo.png
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
edo.png
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
promocje_2018_logo1[1].jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
Delegacja z Chodzieży na Forum Samorządowym w Warszawie
Wprowadzono:17.03.2017 | chodziez2
Liczba wyświetleń:837
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika
ZAŁĄCZNIKI:

W czwartek 16 marca br. Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz wraz z burmistrzami i wójtami powiatu chodzieskiego, a także z radnymi oraz przedstawicielami organizacji społecznych uczestniczył w Forum Samorządowym, które odbyło się w Warszawie.

Forum zwołano pod hasłem "Twój los w Twoich rękach", a jego celem było omówienie aktualnej sytuacji samorządu terytorialnego i podjęcie działań w obronie konstytucyjnych zasad samorządności. Zadaniem uczestników było omówienie zgłoszonych opinii, propozycji i inicjatyw oraz zaproponowanie dalszych działań o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym, mających wyrazić niezadowolenie z proponowanych, bez żadnych konsultacji, przez rządzących zmian w ustach dotyczących podstaw polskiego samorządu.

16 marca uczestnicy Forum powołali Samorządowy Komitet Protestacyjny oraz przyjęli "Kartę Samorządności", która jest apelem w obronie samorządności terytorialnej w Polsce.

- Wrażamy sprzeciw wobec wprowadzanym i zapowiadanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmianom prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym - mówili samorządowcy.

W Karcie Samorządności czytamy m.in: „Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy."

Pod apelem podpisały się m.in.: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Metropolii Polskich 1990, Unia Miasteczek Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.
Jacek Gursz, który jest szefem wielkopolskiej organizacji samorządowej, zaznaczył, że Forum Samorządowe, to jedno z największych spotkań samorządowców od lat, na które zgłosiło się ponad 1600 osób. Podkreślił, że hasło Forum nawiązuje do 27 lat budowania Polski „lokalnej, odpowiedzialnej, patriotycznej". Największym osiągnięciem tego czasu jest, obok postępu cywilizacyjnego miast, wsi, województw, "upodmiotowienie lokalnej społeczności, uświadomienie Polakom jak wiele od nich zależy".

 

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika